Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 31 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

07.04.20

Szanowni Państwo! Przekazuję Państwu ustalenia z dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oto aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa.

► We wtorek 7 kwietnia w naszej gminie 59 osób (43 adresy) odbywało kwarantannę w domu pod nadzorem policji, a 20 osób przebywało na kwarantannie z zastosowaniem aplikacji "kwarantanna domowa". Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem, nie mamy doniesień o ewentualnych następnych zakażeniach.

► Postanowiłem, iż spróbujemy dodatkowo wspomóc naszych swarzędzkich seniorów, rozdając im maseczki ochronne. Będą do maseczki tzw. wielokrotnego użytku. Po konsultacjach z lekarzami można przyjąć, że w tych czasach także takie maseczki są godną polecenia ochroną, oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu. Podkreślam równocześnie, że używanie takich maseczek nie daje pełnej ochrony przed koronawirusem i nie zwalnia z konieczności zachowania wszystkich innych metod ochrony.

Jeszcze przed świętami Wielkanocy trafi do nas pierwsza partia - ok. 4 tys. maseczek. Od razu rozpoczniemy dystrybucję. W pierwszym etapie będziemy starali się dotrzeć do najbardziej potrzebujących seniorów np. tych schorowanych i przez to szczególnie zagrożonych, a także tych, którzy sami muszą robić zakupy. O szczegółach będziemy Państwa informować.

Warto dodać, że do naszej akcji włączyły się swarzędzkie firmy - PIÓREX, CYBINA, BIZZARTO, które będą wykonywać to duże zlecenie stosując ceny najniższe z możliwych. Szefom i pracownikom tych firm bardzo dziękuję za taką postawę.

► Dziś, 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku ten dzień ma szczególny charakter i wymiar. W obliczu światowej walki z pandemią koronawirusa, to właśnie pracownicy służby zdrowia walczą n a pierwszej linii frontu. To Oni są w tym ciężkim czasie naszymi bohaterami. Nieocenioną i jakże niedocenioną grupą ludzi, która troszczy się codziennie o nasze zdrowie i życie. Podziękujmy Im dziś szczególnie. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym, kierowcom karetek i całemu personelowi medycznemu.W tym trudnym czasie Oni nie zostają w domach. Narażając swoje zdrowie i życie, walczą o zdrowie i życie pacjentów. Nie zapominajmy o tym. Doceniajmy to. Nie tylko dziś, ale zawsze.

Dziękujemy z całego serca wszystkim pracownikom medycznym za Ich trud, poświęcenie i odwagę.

Pamiętajmy, że i my możemy Im pomóc. W sposób, który wydaje się być prosty. Zostańmy w domach.

► Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przesłał nam nowy plakat informujący o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. Bardzo proszę o zapoznanie się z tymi informacjami i przekazanie ich innym.

► Szanowni Państwo! Policja odnotowuje wiele przypadków oszust i wyłudzeń. Złoczyńcy bez skrupułów próbują żerować na nas także w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Bądźmy ostrożni, asekurujmy najbliższych, zwłaszcza starsze osoby. Oto INFORMACJA POLICJI.

► Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Dla Państwa bezpieczeństwa powtarzam mój osobisty apel: ograniczmy również kontakty w gronie rodzinnym. Zrezygnujmy z odwiedzin, wizyt, wybierzmy inne, bezpieczne formy utrzymywania kontaktu. To zalecenie dotyczy także zbliżającej się Wielkanocy.

► Cały czas apeluję również o ograniczenie wizyt na cmentarzach - komunalnym i wszystkich cmentarzach parafialnych na terenie naszej gminy. Proszę o zrozumienie - musimy unikać każdej okoliczności, w której bylibyśmy narażeni na przenoszenie koronawirusa.

► Odpowiedzi na wiele pytań znajdą Państwo również w wyjaśnieniach lekarzy. Powtarzamy je TUTAJ.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek