Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 30 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

06.04.20

Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. w poniedziałek 6 kwietnia odbyliśmy kolejną video-konferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oto aktualne informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem.

► Do godz. 12:00 nie zmieniły się dane, które podałem Państwo dzisiaj rano. W poniedziałek 6 kwietnia w naszej gminie kwarantannę odbywały 84 osoby, czego 63 osoby (40 adresów) objęte były kwarantanną w domu pod nadzorem policji, a 21 osób odbywało kwarantannę z zastosowaniem aplikacji "kwarantanna domowa". Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem. Chorzy przebywają na leczeniu w szpitalu w Poznaniu.

► Proszę Państwa - statystyki dla naszej gminy mogą się, niestety, pogorszyć. Dlatego każdy z nas musi stosować się do wszystkich zaleceń sanitarnych - to jedyna droga zminimalizowania ryzyka. Jak pokazują przykłady z innych krajów, wcześniej niż my dotkniętych pandemią, koronawirus szybko rozprzestrzenia się m.in. na skutek lekceważenia zalecanych ograniczeń w kontaktach interpersonalnych. Ilustruje to ten PLAKAT. Dlatego pamiętajmy: kto nie musi wychodzić - ZOSTAJE W DOMU.

► W całej Polsce zakażenie koronawirusem wykryto już u ponad 4200 osób. Codziennie informowani jesteśmy o kolejnych zgonach. Również w Wielkopolsce mamy kilka dużych ognisk zachorowań. Zróbmy wszystko, aby nasza gmina była jak najbezpieczniejsza. Przypominam więc, że cały czas obowiązują ograniczenia wprowadzone przez rząd. Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia Ponownie dodam jeszcze mój osobisty apel: ograniczmy również kontakty w gronie rodzinnym. Zrezygnujmy z odwiedzin, wizyt, wybierzmy inne, bezpieczne formy utrzymywania kontaktu. To zalecenie dotyczy także zbliżającej się Wielkanocy. ­

► Dla Państwa bezpieczeństwa apeluję również o ograniczenie wizyt na cmentarzach - komunalnym i wszystkich cmentarzach parafialnych na trenie naszej gminy. Proszę o zrozumienie - musimy unikać każdej okoliczności, w której bylibyśmy narażeni na przenoszenie koronawirusa.

► Cała nasza gmina jest patrolowana przez policję i strażników miejskich. Patrolujący mogą nakładać kary na osoby łamiące obowiązujące zakazy i polecenia.

► W tym trudnym dla wszystkich czasie Ośrodek Pomocy w Swarzędzu wspierany przez strażaków i strażników służy pomocą naszym mieszkańców, którzy tego potrzebują. Przypominam aktualny komunikat OPS - zamieszczamy go TUTAJ.

► Systematycznie dezynfekujemy pojazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, prowadzona jest także dezynfekcja przystanków i wiat. Służby komunalne sprawdzają i uzupełniają zabezpieczenie placów zabaw, boisk i innych obiektów wyłączonych z uzytkowania na czas pandemii.

► Z niecierpliwością oczekujemy na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu ósmoklasisty oraz matur. Mimo apelu wielu samorządowców, w tym także mojego, dzieci i młodzież z niezrozumiałych powodów nadal utrzymywane są w niepewności. Uważam, że taka postawa władz jest działaniem niedodpowiedzialnym, zasługującym na zdecydowaną dezaprobatę.

► Odpowiedzi na inne nurtujące Państwa pytania proszę szukać przede wszystkim tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek