Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 21 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

28.03.20

Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. w sobotę 28 marca odbyliśmy kolejną video-konferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przekazuję Państwu aktualne informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem.

► Według posiadanych przeze mnie danych w sobotę 28 marca o godz. 14:00  w naszej gminie 113 osób (80 adresów) objętych jest kwarantanną domową. Na terenie naszej gminy stwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem. Osoba, która zachorowała to ratownik medyczny - przebywa na leczeniu w szpitalu w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. Wcześniej nie był objęty kwarantanną, pracował, poczuł się źle i test wykazał zakażenie koronawirusem.

Wobec licznych głosów na FB domagających się podania adresu lub choćby okolicy, w której mieszkała osoba zakażona, wyjaśniam, że nie pozwalają na to przepisy prawa. Pamiętajmy, że nikogo nie zabezpieczy przed ryzykiem zakażenia informacja dotycząca adresu osoby zakażonej. Każdy z nas sam musi stosować się do do wszystkich zaleceń sanitarnych - to jedyna droga minimalizowania ryzyka. Bardzo Państwa o to proszę.

► Proszę Państwa! Dla Państwa bezpieczeństwa oraz dla zmniejszenia ryzyka ponoszonego dziś przez sprzedawców i kasjerów przed kilkoma dniami wystąpiłem do zarządców wszystkich dużych sklepów o takie zorganizowanie systemu sprzedaży, które ograniczy ryzyko przenoszenia się zakażeń. Chodzi m.in. o zmniejszenie tłoku w sklepach, zachowanie dystansu pomiędzy poszczególnymi osobami, o stosowanie środków ochronnych. Informację w tej sprawie zamieściłem w komunikacie nr 16. Dzisiaj, jak każdego poprzedniego dnia, sprawdzałem jak wygląda sytuacja w dużych sklepach. Zdumiewa mnie niefrasobliwość wielu osób - zwłaszcza klientów marketów Castorama i Leroy Merlin. Parkingi przed tymi marketami są pełne, w środku - mnóstwo kupujących. Przypominam więc, że takie zakupy muszą poczekać. Zostańmy w domu! Nie narażajmy siebie i swoich najbliższych na ryzyko zarażenia koronawirusem! W tym trudnym dla nas wszystkich czasie zakupy musimy ograniczyć do rzeczy najniezbędniejszych. Zarządcom tych marketów ponownie przypominam - i zrobię to też drogą oficjalną - iż powinni zmienić system obsługi klientów tak, by zminimalizować ryzyko przenoszenia się koronawirusa.

► Przypominam, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej służą Państwu pomocą, jednak codzienna działalność tej instytucji musiała zostać zorganizowana inaczej niż to było przed pandemią koronawirusa. Zwracam Państwa uwagę zwłaszcza na informację, że do odwołania wstrzymana została bezpośrednia forma obsługi klienta w Ośrodku Pomocy Społecznej. Oto KOMUNIKAT OPS w tej sprawie.

► Przypominam, że zagrożenie koronawirusem jest cały czas realne i narasta. Dlatego ponownie apeluję o przestrzeganie wszystkich zaleceń i zasad postępowania w obecnej sytuacji.

Odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania proszę szukać przede wszystkim tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus

► Szanowni Państwo - cały czas obowiązuje zasada „Zostań w domu". Obowiązują ograniczenia wprowadzone przez rząd RP - przypominamy je pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek