Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 14 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

21.03.20

Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. w sobotę 21 marca ponownie odbyliśmy video-konferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poniżej przekazuję kolejne aktualne informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem.

► Według oficjalnych danych na godz. 14:00 w sobotę 21 marca na terenie naszej gminy 54 osoby (29 adresów) objęte są kwarantanną domową. W większości przypadków chodzi o osoby, które powróciły z zagranicy i zobowiązane zostały do pozostania na obserwacji w domu. Dotychczas nie odnotowano na terenie gminy Swarzędz żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania z powodu koronawirusa.

► Przypominam, że osoby poddane kwarantannie bezwzględnie muszą pozostawać w domu. Ponownie  apeluję do Państwa o odpowiedzialne zachowanie.

►Jak Państwo wiedzą, wczoraj na terenie całego kraju ogłoszony został stan epiedemii. Prosze śledzić również komunikaty władz centralnych i stosować się do wszystkich zawartych tam zaleceń. Zwracam też Państwa uwagę, że kary za ewentualne łamanie zasad odbywania kwarantanny zostają podwyższone do 30 tys. złotych.

► Jak już wczoraj informowałem, dla Państwa bezpieczeństwa wprowadziłem zakaz korzystania z urządzeń sportowych i rekreacyjnych (boiska, siłownie zewnętrzne, place zabaw, skatepark etc.). Powodem są, oczywiście, względy sanitarne. W miejscach tych umieszczone zostały odpowiednie informacje, w większości - oznakowanie taśmami zabezpieczającymi (jak na załączonym zdjęciu placu zabaw przy ul. Piaski w Swarzędzu). Bardzo proszę o stosowanie się do tych ograniczeń i dopilnowanie, aby zakazu przestrzegały dzieci i młodzież.

► Kierowano do mnie pytania dotyczące środków sanitarnych obowiązujących w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Otóż wszystkie nasze autobusy są po zjeździe do zajezdni każdorazowo sprzątane wewnątrz oraz myte zewnętrznie z użyciem profesjonalnych środków myjących. Dodatkowo od powstania zagrożenia koronawirusem każdy autobus wyjeżdżający na linię jest poddawany procesowi  odkażania i dezynfekcji z użyciem bakteriobójczego preparatu do dezynfekcji i odkażania powierzchni (preparat zawiera izopropanol oraz alkohol w stężeniu powyżej 60 % ). Wszystkie poręcze, uchwyty siedzeń, uchwyty rurowe i uchwyty ręczne, wszystkie przyciski, biletomaty i kasowniki są dezynfekowane i odkażane przez natrysk oraz przecieranie ściereczkami zwilżonymi preparatem. Niezależnie od tego każdy kierowca posiada w dyspozycji pojemniki z preparatami do dezynfekcji i odkażania,  i może stosować dodatkową dezynfekcję elementów najczęściej dotykanych przez pasażerów oraz kierowców. Ponadto kierowcy mają obowiązek zatrzymywania się na każdym przystanku z obowiązkowym otwarciem wszystkich drzwi celem skutecznego przewietrzania przestrzeni pasażerskiej.

► Przypominam, że wszystkich nas obowiązuje rygorystyczna zasada „Zostań w domu" - nie wychodź, jeśli nie musisz, unikaj kontaktów.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek