Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

3 nowe pojazdy dla strażaków i strażników

11.01.17

W środę, 11 stycznia, na terenie Swarzędzkiego Centrum Ratunkowego przy ul. Dworcowej, odbyło się uroczyste przekazanie trzech nowych pojazdów kupionych przez Gminę Swarzędz dla strażaków-ochotników ze Swarzędza i Kobylnicy oraz dla strażników miejskich. Na zakup nowoczesnych wozów strażackich Gmina Swarzędz uzyskała duże dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura w towarzystwie zastępcy prezesa WFOŚiGW Marka Baumgarta kluczyki do nowiutkiego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego przekazali naczelnikowi OSP z Kobylnicy, Tomaszowi Tomaszewskiemu. Nowy wóz bojowy na podwoziu Scania P 410 zastąpi wysłużony, 40-letni, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz oraz 20-letni średni samochód ratowniczo gaśniczy Star. Został zakupiony przez Gminę Swarzędz za 1.031.970,00 zł. Na ten cel Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu udzielił Gminie Swarzędz pożyczkę w wysokości 949.999,00 zł z możliwością umorzenia do wysokości 40%, tj. 379.999,60 zł.

Radości nie kryli również druhowie ze Swarzędza. Mirosław Grzeszczak - zastępca naczelnika tej jednostki, otrzymał kluczyki do nowego lekkiego samochodu rozpoznania ratowniczego na podwoziu ISUZU D-MAX. Wyposażenie samochodu pozwoli swarzędzkim strażakom wypełniać zadania z zakresu ratownictwa wodnego, chemicznego oraz ekologicznego, umożliwi również realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Pojazd ten został zakupiony przez Gminę Swarzędz za 239.850,00 zł. Całą potrzebną na ten cel kwotę pożyczył Swarzędzowi Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pożyczka ta może być umorzona  do wysokości 40%, tj. 95.940,00 zł.

Nowy pojazd - kupiony za 81.000 zł Opel Combo - otrzymali też od swarzędzkiego samorządu strażnicy miejscy. Ich komendant, Piotr Kubczak, zapewniał podczas uroczystości, że auto to, zastępując inny, wysłużony pojazd, pomoże strażnikom w skutecznym pełnieniu służby.

Zarówno burmistrz Szkudlarek jak i przewodnicząca Czachura podkreślali, iż samorząd Swarzędza przywiązuje wielką wagę do spraw bezpieczeństwa mieszkańców. Aby je zapewnić, nasze służby muszą być nie tylko dobrze wyszkolone, ale i wyposażone. Podkreślano znaczenie zgodnej współpracy pomiędzy burmistrzem i radnymi, którzy nie wahali się głosować za wydatkami na sprzęt kupiony na dogodnych warunkach. Dziękowano również zarządowi WFOŚiGW za życzliwą współpracę i pomoc w zakupach dla strażaków.

Wszystkie pojazdy wraz z wyposażeniem poświęcone zostały przez księdza Szymona Likowskiego, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu.

Maciej Woliński

fot. T. Rybarczyk