Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Kobylnica: zawody formacji Obrony Cywilnej

14.06.16

Układanie zapory przeciwpowodziowej, przenoszenie poszkodowanego, udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie do celu, wszystko to wydarzyło się w trakcie X Powiatowych Zawodów Sprawnościowych Formacji Obrony Cywilnej o Puchar Starosty Poznańskiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Poznańskiego, które zostały przeprowadzone 4 czerwca w Kobylnicy.

Celem zawodów, w których brało udział 12 drużyn ratownictwa ogólnego reprezentujące gminy Powiatu Poznańskiego, było sprawdzenie wyszkolenia i przygotowania organizacyjnego formacji obrony cywilnej do prowadzenia akcji ratunkowych w warunkach szczególnych oraz popularyzacja humanitarnych idei obrony cywilnej wśród społeczeństwa.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali, Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Marian Szkudlarek. Następnie drużyny, w wylosowanej kolejności, stawały na torze przeszkód, który obejmował następujące konkurencje: pokonanie terenu w warunkach ograniczonej widoczności, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, transport rannego, podwyższanie wału przeciwpowodziowego, rzut kołem ratunkowym, odgruzowanie poszkodowanego oraz strzelanie do celu.

Ostatecznie, po ponad trzygodzinnych, pełnych emocji i zażartej rywalizacji zawodach komisja sędziowska ogłosiła wyniki zawodów. Pierwsze miejsce oraz puchar Starosty Poznańskiego, Pana Jana Grabkowskiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Poznańskiego, wywalczyła drużyna OC z Gminy Kleszczewo. Drugie miejsce zajęła drużyna OC z Buku, a trzecia lokata przypadła reprezentacji Gminy Murowana Goślina.

Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Zawody zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu we współpracy z Miastem i Gminą Swarzędz. Wsparcia udzieliła OSP Kobylnica, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Komenda Miejska Policji w Poznaniu oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Wyniki: 1. Kleszczewo, 2. Buk, 3. Murowana Goślina, 4. Pobiedziska, 5. Suchy Las, 6. Swarzędz, 7. Rokietnica, 8. Kórnik, 9. Czerwonak, 10. Mosina, 11. Tarnowo Podgórne, 12. Komorniki.

Powiatowe Zawody Sprawnościowe Formacji Obrony Cywilnej to niejedyne wydarzenie, które miało miejsce w Kobylnicy. Równocześnie z zawodami, „po sąsiedzku” w Szkole Podstawowej odbywał się festyn z okazji dnia dziecka.  Szczególnym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się atrakcje zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i Komendę Miejską Policji w Poznaniu.

Uczestnicy festynu mogli między innymi wziąć udział w konkursach i zabawach z zakresu bezpieczeństwa, wspinać się po strażackiej drabince, poznać sposoby radzenia sobie w zadymionym pomieszczeniu, oznakować swoje rowery oraz zapoznać się z policyjnymi psami.

Łukasz Sobolewski

źródło: powiat.poznan.pl