Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Gdzie i na jakiej podstawie można uzyskać kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, do czego ona uprawnia oraz co grozi za parkowanie na kopercie osobie nieuprawnionej?

16.08.11

Wszystkie informacje dotyczące sposobu , warunków uzyskania "karty parkingowej osoby niepełnosprawnień" oraz uprawnień w ruchu drogowym wynikających z jej posiadania można znaleźć na stronie www.niepelnosprawni.pl lub po kliknięciu na link poniżej:

www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549

 

Dodać należy, że kara za bezprawne zajęcie koperty dla osoby niepełnosprawnej to zgodnie z taryfikatorem wykroczeń mandat w wysokości 500 zł, ponadto taki pojazd powinien zostać odholowany z koperty pomocą drogową i umieszczony na parkingu depozytowym na koszt jego kierowcy/własciciela.

Wysokość tej kwoty określa Starosta Powiatowy i w przypadku Powiatu Poznańskiego obecnie wynosi ona:

- dojazd 350 zł

- dojazd i załadunek - 400 zł

- odholowanie - 450 zł

Parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej przez osobę nieuprawnioną posługującą się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej jest zbiegiem wykroczeń z art. 92 par. 1 ( mandat 500 zł i 5 pkt. karnych) oraz 96 b (mandat 300 zł. ). W takim przypadku strażnik/policjant wypisze mandat w wysokości 800 zł i sprawcy zostanie naliczonych 5 punktów  karnych.

Niepełnosprawny jest zobowiązany do wyłożenia w widocznym miejsu podszybia pojazdu karty parkingowej inaczej ryzykuje odholowaniem pojazdu. Może takze zostać ukarany za nie spełnienie tego obowiązku mandatem.

 

 

Dane na dzień 29 stycznia 2019 r.