Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Blokowanie wjazdu/wyjazdu tryb postępowania i konsekwencje.

09.09.16

Często zdarza się zgłaszanie interwencji dotyczących postoju pojazdów we wjeździe do nieruchomości - dlatego prostujemy częste nadinterpretacje tej sytuacji przez mieszkańców.

Po pierwsze - parkowanie we wjeździe do nieruchomości nie stanowi jako takie wykroczenia. Wykroczenie zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym jest " postój w miejscu utrudniajacym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej". Aby więc mówić o wykroczeniu zgłaszajacym musi być osoba, która w danej chwili chce z tego wjazdu/wyjazdu skorzystać a zaparkowany pojazd zamiar ten uniemożliwia lub wyraźnie utrudnia. Powszechnym jest zgłaszanie interwencji dotyczącej blokowania wjazdu/wyjazdu w sytuacji gdy nikt w tym czasie z wjazdu korzystać nie ma potrzeby, a nawet przez osoby postronne.

Po drugie - musi mieć to miejsce na drodze publicznej,  wewnątrz prawidłowo oznakownej "strefy ruchu" lub "strefy zamiaszkania". Przepis nie dotyczy dróg wewnętrznych, podwórek czy też posesji.

Za powyższe wykroczenie grozi mandat 100 zł + 1 punkt karny a w przypadku jeśli karę będzie wymierzał sąd - grzywna do 3000 zł.

Policja lub straż miejska posiada uprawnienie do odholowania takiego pojazdu z drogi na koszt właściciela/użytkownika.