Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Nowoczesna technologia na wyposażeniu Ekopatrolu !

13.07.17

W marcu tego roku złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o sfinansowanie lub dofinansowanie zakupu wielozadaniowej platformy latającej (drona) wyposażonej zamiennie w kamerę wideo, kamerę termowizyjną oraz mającą możliwość przenoszenia latającego laboratorium analizy powietrza. Ponadto wniosek obejmował zakup samochodu typu "crossover" z napędem hybrydowym oraz szkolenie na licencję UAVO uprawniającą do pilotowania platformy.

Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy na cały projekt pożyczkę w wysokości 190 000 zł, która po spłacie przez Gminę w 60 % zostanie umorzona. Ponadto Władze Miasta planują dokupić z środków własnych latające laboratorium, prawdopodobnie będzie to urządzenie Dronoko Scentroid DR1000.

Zarówno samochód jak i pozostały zakupiony sprzęt będzie na wyposażeniu "Ekopatrolu". Kamera video pozwoli dotrzeć tam, gdzie nie może się dostać strażnik, pozwoli także lokalizować z powietrza i ścigać sprawców zaśmieceń oraz pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku podczas imprez, kamera termowizyjna zaś pomoże przede wszystkim strażakom np, podczas lokalizowania zarzewi ognia w przypadku pożarów leśnych czy poszukiwania zaginionych osób. Latające laboratorium pozwoli strażnikom na bieżąco analizować stan zanieczyszczenia powietrza ( w tym także stężenia pyłów zawieszonych) w określonych częściach miasta oraz tworzyć i aktualizować mapę zagrożeń. Po sprzęgnięciu z SMS-owym systemem powiadamiania pozwoli informować mieszkańców o tym, jakie miejsca na terenie miasta i gminy są w danej chwili najbardziej zanieczyszczone.

Obecnie trwają formalności związanie z przygotowaniem do podpisania umowy z WFOŚiGW, jednak wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym sezonie grzewczym będziemy mogli z tych urządzeń korzystać.