Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Górne spalanie - czyste oszczędzanie...

21.12.16

W sobotę 10 grudnia przeprowadziliśmy pokaz spalania węgla kamiennego metodą tzw. "górnego spalania". Metodą, która pozwala spalać węgiel w standardowym, nawet wiekowym piecu centralnego ogrzewania bez dymu i zanieczyszczeń. Pokaz udowodnił, że ta metoda ma same "plusy dodatnie" a jedynym jej minusem jest przełamanie często zakorzenionych od pokoleń przyzwyczajeń, że tradycyjnie w piecu rozpala się drewnem po czym zasypuje się je węglem.

A mianowicie stosując metodę "górnego spalania" :

- piec nie emituje tlenku węgla (czadu) i zanieczyszczeń i praktycznie nie dymi. Wszystkie szkodliwe związki chemiczne i cząstki stałe są dopalane przechodząc przez żar i płomienie niczym spaliny w silniku samochodowym,

- piec szybciej się nagrzewa i dłużej trzyma ciepło - pomimo tego, że proces spalania przebiega dużo wolniej,

- proces spalania poprzez "dopalanie" zanieczyszczeń powoduje dużo mniejsze zanieczyszczenie przewodów kominowych i samego kotła CO.

Do pokazu użyliśmy identycznych pieców, oraz identycznej ilości takiego samego opału ( węgiel kamienny "orzech" zakupiony w supermarkecie). Pomiarów zaś dokonywaliśmy przy pomocy profesjonalnej kamery termowizyjnej i wykrywacza toksycznych gazów używanego przez strażaków. Zamieszczamy tabelę temperatur w funkcji czasu dla obu metod palenia oraz kilka filmików pokazujących jak w realu spala się węgiel obydwoma metodami oraz spalany metodą tradycyjną ( dolną) ekogroszek z węgla kamiennego i brunatnego.

Podczas pokazu sterując dopływem powietrza do paleniska udało nam się uzyskać różne kolory dymu od białego, poprzez niebieski i czarny aż po żółto - brązowy.

Za pomoc w przeprowadzeniu pokazu dziękujemy OSP w

Kobylnicy.