Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikaty


Wykazy nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy8 07 2020

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości, że zostaną przeznaczone do dzierżawy na czas oznaczony do lat 3 nieruchomości gruntowe stanowiące własność Gminy Swarzędz.

Oto:

Wykaz nr 4/2020

Wykaz nr 5/2020

 

425 mln zł na postojowe z ZUS w Wielkopolsce7 07 2020

Oddziały ZUS w Wielkopolsce wypłaciły prawie 216 tys. świadczeń postojowych na kwotę ponad 425 mln zł. W całym kraju postojowe trafiło do  2,1 mln osób w wysokości 4,1 mld zł.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet25 06 2020

Wnioski o Tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek oraz o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Straciłeś pracę – sprawdź, czy otrzymasz dodatek solidarnościowy z ZUS24 06 2020

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie to wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Więcej informacji TUTAJ

Infografika

Plik dźwiękowy

Jeszcze tylko 2 tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek18 06 2020

Tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Do wielkopolskich placówek ZUS wpłynęło 184 tys. wniosków o zwolnienie ze składek i zostały one zrealizowane w 90 proc., na kwotę 816  mln zł.

Więcej oinformacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Gospodarka odpadami - zmiany od 1 września17 06 2020

Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wymusiła na samorządach szereg zmian w dotychczasowym prawie miejscowym. Nowe przepisy obowiązywać będą wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych z terenu ZM GOAP. W celu usystematyzowania informacji nt. zmian w systemie gospodarowania odpadami ZM GOAP stworzył zakładkę Zmiana od 1 września 2020. Znajdą ją Państwo w poniższym linku: https://www.goap.org.pl/gospodarka-odpadami/zmiana-systemu-od-1-wrze%C5%9Bnia-2020 .

/goap/

Informacja ZM GOAP na temat zmian w systemie gospodarowania odpadami od 1 września dla nieruchomości niezamieszkanej15 06 2020

ZM GOAP informuje o zmianach w systemie gospodarowania odpadami od 1 września dla nieruchomości niezamieszkanej . Wszystkie informacje na temat dostępne są tutaj: https://www.goap.org.pl/gospodarka-odpadami/zmiana-systemu-od-1-wrzesnia-2020/183-nieruchomo%C5%9Bci-niezamieszkane

/goap/

Wielkopolscy przedsiębiorcy korzystają z tarczy3 06 2020

Od 1 kwietnia wielkopolskie placówki ZUS rozpatrzyły prawie 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek, wypłatę świadczenia postojowego i odroczenie terminu płatności w związku z epidemią koronawirusa.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

W czerwcu nie stracisz na emeryturze29 05 2020

Osoby, które chcą przejść na emeryturę w czerwcu, nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek, mającej wpływ na wysokość świadczenia. Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy emeryturę, o którą wystąpimy w czerwcu tego roku, w ten sam sposób, jak emeryturę majową.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Od czerwca zmienią się limity zarobków na emeryturze i rencie. Sprawdź, ile możesz sobie dorobić!26 05 2020

Fakt, że jesteśmy emerytem lub rencistą, nie oznacza, że nie możemy być nadal aktywni zawodowo. Jeżeli chcemy, to możemy dalej pracować, trzeba jednak pilnować, aby osiągane dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia, wypłacanego przez ZUS. Limity zarobków zmieniają się co trzy miesiące.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

Ogłoszenia o przetargach na zbycie prawa własności nieruchomości26 05 2020

OGŁOSZENIE 1/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na zbycie należącego do Gminy Swarzędz prawa własności nieruchomości położonej w Swarzędzu oznaczonej numerem 1619/12.

 

OGŁOSZENIE 2/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na zbycie należącego do Gminy Swarzędz prawa własności nieruchomości położonej w Swarzędzu oznaczonej numerem 9/59.

Wykazy o przeznaczeniu do zbycia/sprzedaży25 05 2020

WYKAZ 4/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu działek do przekazania w formie aportu.

 

WYKAZ 5/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości położonej w Rabowicach, w trybie przetargu ograniczonego (dz. 26/1).

 

WYKAZ 6/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości położonej w Rabowicach, w trybie bezprzetargowym (dz. 26/3).

 

WYKAZ 7/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu do sprzedaży w trybie bezprzetargowym prawa własności działek położonych w Swarzędzu przy ul. Paderewskie

 

WYKAZ 8/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości położonej w Gruszczynie, w trybie przetargu ograniczonego (dz. 6/1).

 

WYKAZ 9/2020

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz podaje do publicznej wiadomości wykaz o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości zabudowanej położonej w Łowęcinie, w trybie przetargu nieograniczonego  (dz. 179/2).

 

Ulgi dla przedsiębiorców w ramach Tarczy 3.021 05 2020

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej zakłada, że ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł. Dzięki temu rozwiązaniu, więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Elektroniczny odpis aktu stanu cywilnego18 05 2020

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych POPC uruchomiło w rozszerzonej wersji e-usługę umożliwiającą wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego. Do tej pory skorzystało z niej ponad 110 tysięcy osób. Dzięki tej e-usłudze odpis aktu stanu cywilnego można uzyskać natychmiast w wersji elektronicznej. Dokument generowany jest bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie automatycznie przesyłany na skrzynkę wnioskodawcy Mój Gov.

Więcej informacji TUTAJ

Wielkopolskie oddziały ZUS przywracają bezpośrednie badania lekarskie13 05 2020

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w ZUS. Pacjenci są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Wniosek o emeryturę lub rentę możesz złożyć później13 05 2020

Osoby, które z różnych przyczyn, w okresie epidemii, nie mogą lub nie chcą składać wniosku o emeryturę, rentę lub o ich przeliczenie, mogą zrobić to w późniejszym terminie.  Jeśli do wniosku dołączą stosowne oświadczenie, nie stracą przy tym wypłaty za wcześniejsze miesiące.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Wielkopolska INFOlinia Wsparcia11 05 2020

Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu – mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną – od miesiąca maja 2020 r. uruchamia linię wsparcia psychologicznego, informacyjnego i doradczego  dla mieszkańców województwa wielkopolskiego. Porady udzielane są bezpłatnie.

Więcej informacji TUTAJ

Wielkopolscy przedsiębiorcy korzystają z tarczy11 05 2020

Od 1 kwietnia do wielkopolskich placówek ZUS wpłynęło prawie 130 tys. wniosków o zwolnienie ze składek, wypłatę świadczenia postojowego i odroczenie terminu płatności w związku z epidemią koronawirusa.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja5 05 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Z tego świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

Wielkopolskie placówki ZUS ponownie otwarte dla klientów30 04 2020

Od 4 maja 2020 r. przywracamy obsługę klientów w placówkach ZUS. U naszych pracowników będzie można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na PUE.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja28 04 2020

Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 i z 24 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulega wydłużeniu do 3 maja 2020 roku.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

ZUS zwróci przedsiębiorcom składki za marzec28 04 2020

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące i opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Musi to jednak zrobić najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy 1

Plik dźwiękowy 2

 

Więcej osób i firm skorzysta z tarczy21 04 2020

Bez progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to najważniejsze zmiany wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Zasiłek opiekuńczy do 26 kwietnia17 04 2020

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia został przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Dzieci uczą rodziców w domu!17 04 2020

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania  darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców.

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Chrońmy pszczoły17 04 2020

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przypomina, że nieprawidłowe wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin, niesie za sobą duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy!

 

W środę pierwsze postojowe na kontach wielkopolskich przedsiębiorców15 04 2020

Ponad 86 tysięcy przedsiębiorców otrzyma w środę pierwsze świadczenia postojowe. W Wielkopolsce świadczenie to trafi do przeszło 9,2 tys. przedsiębiorców.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Zasiłek chorobowy za czas kwarantanny z domownikiem15 04 2020

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Zaproszenie do akcji "Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki"9 04 2020

Szanowni Państwo.

Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku zaprasza do udziału w akcji „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. Przysyłajcie nam swoje rodzinne opowieści, receptury i Wasze wyjątkowe sposoby na osiągnięcie najlepszych smaków. Pokażcie nam to na zdjęciach. Prześlijcie krótkie filmiki z Waszych wspólnych rodzinnych starań i kuchennych działań. Projekt swoim patronatem objął Starosta Poznański. Partnerem akcji jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Więcej szczegółów w linkach poniżej:

Regulamin

 

Wsparcie cudzoziemców w czasach pandemii9 04 2020

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu przygotował materiał z najważniejszymi informacjami dotyczącymi profilaktyki koronawirusa i możliwych form pomocy ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb obcojęzycznych mieszkańców i mieszkanek województwa.

Materiał obejmuje:

 • Informacje o koronawirusie,
 • Aktualne zasady i ograniczenia,
 • Gdzie szukać pomocy,
 • Informacje o Tarczy Antykryzysowej.

Celem pakietu informacyjnego jest wsparcie wszystkich osób zamieszkałych na terenie Województwa Wielkopolskiego, w tym migrantów i migrantek w dobie zmieniającej się rzeczywistości. Dzięki współpracy z poznańskim Migrant Info Point przygotowany materiał dostępny jest w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, rosyjsku i ukraińsku.

Pełen pakiet dostępny TUTAJ

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także dla rodziców dzieci niepełnosprawnych8 04 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki szkolno-wychowawczej w związku z koronawirusem przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Od 9 marca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 235 tysięcy wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od wszystkich opiekunów.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Orzeczenia lekarskie ZUS ważne trzy miesiące dłużej7 04 2020

Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące  - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

Marszałek chce kupić pilnie respiratory, kardiomonitory i łóżka OIOMowskie6 04 2020

„W ślad za naszym zamówieniem na środki ochrony osobistej, chcemy doposażyć wielkopolskie szpitale - z pierwszeństwem Szpitala Zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu - m.in. w respiratory, kardiomonitory i tzw. łóżka oiomowskie, jako stanowiska do ratowania życia pacjentów zmagających się z koronawirusem", mówi Marszałek Marek Woźniak.

Pilnie czekamy na zgłoszenia od podmiotów, które mogą nam zaoferować zakup, który zostanie sfinansowany z puli przeszło 30 mln zł Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

Więcej informacji w https://bip.umww.pl/292---648---k_74---ogloszenie-o-zamiarze-zawarcia-umowy-na

KOŁO PZW SWARZĘDZ-ZATORZE OGRANICZA DZIAŁALNOŚĆ3 04 2020

Mając na celu zapobieganie i przeciwdziałanie zarażeniom COVID -19 na terenie Gminy Swarzędz postanowiłem z dniem 1.04.2020 do końca lipca 2020 odwołać wszystkie:

- spotkania Zarządu Koła -w szczególności działalność Skarbnika Koła

- osoby które jeszcze nie nabyły pozwoleń PZW mogą to uczynić na www.pzw.poznan.pl /zezwolenia/

-działania komisji egzaminacyjnej

-wszystkie festyny -zawody-prace porządkowe nad akwenami.

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego prosi o powstrzymanie się od uprawiania wędkarstwa.

Proszę o to wszystkich wędkarzy Gminy Swarzędz dla szanowania własnego zdrowia i życia.

ZOSTAŃMY NA PEWIEN CZAS W DOMU

Może do końca kwietnia 2020 wirus będzie stopniowo wygasał

Apelujemy o przestrzeganie przepisów wydawanych przez organa administracji państwowej i samorządowej.

Odbyłem konsultacje w temacie ograniczeń wprowadzonych przez Premiera Rządu z Burmistrzem MiG Swarzędz, Policją , PZW ZO Poznań - niema jednoznacznej zgody na połów ryb.

Obowiązuje uzasadnione wyjście z domu.

Gdy sytuacja wróci do normalnego trybu życia, jako Zarząd będziemy się starali jak najwięcej zaległości nadrobić.

Apeluję do wszystkich organizacji działających na terenie naszej Gminy,s zczególnie do działających w pomieszczeniach zamkniętych o podobne podejście do obecnej sytuacji.

Uszanujmy heroiczną walkę Burmistrza i Gminnego Zespołu Zarządzania

Kryzysowego o bezpieczny byt w naszej Gminie.

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Pozdrawiam - życzę dużo zdrowia i wytrwałości

Jerzy Włodarczyk

Prezes Koła PZW Swarzędz-Zatorze

Badania ankietowe kwiecień3 04 2020

W trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju, Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że ankieter statystyczny nie będzie odwiedzał gospodarstw domowych i rolnych osobiście na terenie gminy w celu realizacji kwietniowych badań ankietowych:

 • Badanie aktywności ekonomicznej ludności,
 • Kondycja gospodarstw domowych,
 • Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych,
 • Uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach,
 • Badanie cen konsumpcyjnych i środków produkcji rolniczej,
 • Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych,
 • Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności.

Ponieważ Statystyka Publiczna, w trybie ciągłym, pozyskuje dane niezbędne do podejmowania kluczowych decyzji, a uzyskane od respondentów informacje są niezwykle istotne, zwracamy się z gorącą prośbą do osób wylosowanych do badań ankietowych o udział w wywiadzie telefonicznym, gdy zadzwoni do Państwa ankieter statystyczny lub w przypadku badań: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych oraz Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych skorzystanie z możliwości realizacji badania przez Internet, korzystając ze stron:

https://stat.gov.pl/badania-statystyczne/badania-gospodarstw-domowych-i-rolnicze/wykorzystanie-technologii-informacyjno-komunikacyjnych-ict-w-gospodarstwach-domowych--ssi-10g-ssi-10i/

https://stat.gov.pl/badania-statystyczne/badania-gospodarstw-domowych-i-rolnicze/bbgd/

Pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu odpowiedzą na Państwa ewentualne pytania pod numerem telefonu 61 27 98 302

Samorząd Województwa Wielkopolskiego pilnie szuka oferentów3 04 2020

Ruszamy z dużym zamówieniem na środki ochrony osobistej dla personelu wielkopolskich szpitali! Obok realizowanego zamówienia z Chin, liczymy na firmy, które wykonają pilnie najbardziej potrzebne zamówienia! - mówi Marszałek Marek Woźniak.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od samego początku wspiera walkę z epidemią koronawirusa.  Teraz, możliwie szybko, chce kupić środki ochrony osobistej personelowi placówek medycznych w całej Wielkopolsce - to w sumie ponad 1,5 miliona sztuk: kombinezonów ochronnych, fartuchów jednorazowych barierowych- chirurgicznych, maseczek FFP3, masek chirurgicznych, przyłbic ochronnych, rękawiczek jednorazowych ochronnych nitrylowych, rękawiczek jednorazowych ochronnych lateksowych oraz gogli ochronnych.

Zainteresowani samorządowym zamówieniem przedsiębiorcy mogą od zaraz składać oferty do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Termin upływa jutro 3 kwietnia 2020 r. Zakupione środki ochrony osobistej zostaną przekazane pracownikom placówek leczniczych na terenie województwa wielkopolskiego.

Oferty muszą zawierać cenę na proponowany asortyment (można zaproponować jeden wybrany) oraz termin jego dostawy do wskazanego miejsca.

Wszystkie szczegóły i formularze na: https://bip.umww.pl/292---648---k_74---ogloszenie-o-zamowieniu-na-zakup-i

 

Wsparcie ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”2 04 2020

Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Więcej informacji TUTAJ

Komunikat ZM GOAP ws. dostępu do miejsc gromadzenia odpadów27 03 2020

Związek Międzygminny GOAP w imieniu firm odbierających odpady komunalne zwraca się z prośbą, by zamykane na klucz miejsca gromadzenia odpadów pozostawić tymczasowo otwarte i zabezpieczyć przed zamknięciem przez mieszkańców i użytkowników. Apel kierowany jest do wszystkich, w szczególności jednak do zarządców nieruchomości wielorodzinnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw, gdzie odpady odbierane są bezpośrednio z miejsca gromadzenia odpadów. W tej wyjątkowej sytuacji - zagrożenia epidemiologicznego - ciągłość realizacji usługi, a więc bezpieczeństwo sanitarne mieszkańców objętych działalnością Związku, jest zależna od kondycji zdrowotnej oraz możliwości świadczenia pracy przez pracowników odbierających odpady komunalne.

Jednocześnie dziękujemy za inicjatywę tym spółdzielniom i zarządcom, którzy przedsięwzięli już podobne działania w ubiegłym tygodniu - pozostawiono altanki otwarte, a klamki są dezynfekowane.

/goap/

 

 

Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego26 03 2020

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Więcej informacji TUTAJ

Plik dźwiękowy

 

Świadczenie chorobowe dla osób powracających z zagranicy26 03 2020

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie - w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny.

Więcej informacji TUTAJ

Uproszczony wniosek dla przedsiębiorców25 03 2020

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Więcej informacji TUTAJ

Aplikacja-Kwarantanna domowa25 03 2020

Informacja dotycząca aplikacji, która stworzona została z myślą o dobru objętych kwarantanną (koronawirus).

Dodatkowe infolinie ZUS25 03 2020

6,5 tys. rozmów dziennie w sprawie świadczeń chorobowych związanych z koronawirusem przeprowadzają konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz do dyspozycji klientów, chcących uzyskać informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych będą dodatkowe trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów.

Więcej informacji TUTAJ

Komunikat Zarządu ZM GOAP dla przedsiębiorców dotkniętych wstrzymaniem lub znacznym ograniczeniem zakresu prowadzonej działalności20 03 2020

Zarząd Związku na bieżąco analizuje sytuację przedsiębiorców z terenu aglomeracji poznańskiej.

W ostatnich dniach do Biura Związku wpłynęło wiele pytań o możliwość zawieszenia opłat za odbiór odpadów, na skutek wprowadzonych przepisami ograniczeń. Wychodząc naprzeciw potrzebom tych przedsiębiorców, którzy najbardziej odczuwają skutki ograniczenia prowadzonej działalności, wyjaśniamy, iż na podstawie obowiązujących przepisów opłata pobierana jest na podstawie złożonej deklaracji.

Jeżeli zatem znacząco spadła ilość wytwarzanych w przedsiębiorstwie odpadów, lub działalność została całkowicie zawieszona i w związku z tym odpady nie powstają - wystarczy złożenie stosownej deklaracji zmniejszającej lub wygaszającej zobowiązanie. Deklarację taką należy złożyć najpóźniej do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Jeżeli zatem już w marcu przedsiębiorcy wstrzymali lub znacząco ograniczyli swą działalność, do dziesiątego kwietnia mogą dostosować deklarację do faktycznie odbieranych ilości odpadów. Podkreślić jednak należy, iż prawidłowość przedstawionych w deklaracji danych podlega weryfikacji przez służby kontrolne Związku.

Związek nie ma niestety możliwości odstąpienia od poboru opłaty za odpady rzeczywiście wytworzone i odebrane.

Ze względów bezpieczeństwa obsługa bezpośrednia mieszkańców została w biurze związku wstrzymana do odwołania. Deklaracje jednak można przesyłać drogą pocztową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezbędne informacje uzyskać można w biurze związku telefonicznie (tel. 61 624 22 22) lub mailowo (bok@goap.org.pl).

Zarząd

Związku Międzygminnego GOAP

Komunikat ws. odpadów z kwarantanny20 03 2020

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną oraz w innych miejscach wyznaczonych do odbywania przez osoby kwarantanny, należy traktować jako odpady komunalne.

[Źródło: Ministerstwo Klimatu - https://www.gov.pl/web/klimat/komunikat-ws-odpadow-z-kwarantanny?fbclid=IwAR1gFDXgpq40RA5PQ6f7KGKH8SBcRrr2w0Wf-AaQLt2x1soqxWD7VSvPl_w]

 

Zmiana godzin przyjmowania odpadów w PSZOK19 03 2020

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowany na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych w Rabowicach, ul. Świerkowa 17 jest otwarty w godzinach:

8.00 - 17.00 - od poniedziałku do piątku

8.00 - 14.00 - w soboty

 

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji18 03 2020

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.

Więcej informacji TUTAJ

 

Zmiana sposobu przeprowadzania badań ankietowych18 03 2020

Szanowni Państwo!

W trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju, Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że ankieter statystyczny nie będzie odwiedzał osobiście gospodarstw domowych i gospodarstw rolnych na trenie Państwa gminy/miasta w celu realizacji wymienionych badań ankietowych:

 • Badanie aktywności ekonomicznej ludności,
 • Kondycja gospodarstw domowych,
 • Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych,
 • Uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach,
 • Badanie cen konsumpcyjnych i środków produkcji rolniczej,
 • Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych.

Ponieważ Statystyka Publiczna, w trybie ciągłym, pozyskuje dane niezbędne do podejmowania kluczowych decyzji, a uzyskane od Państwa informacje są niezwykle istotne, zwracamy się z gorącą prośbą do osób wylosowanych do badań ankietowych o udział w wywiadzie telefonicznym, gdy zadzwoni do Państwa ankieter statystyczny oraz/lub w przypadku badań: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych oraz Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych skorzystanie z możliwości realizacji badania przez Internet.

Pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu odpowiedzą na Państwa ewentualne pytania pod numerem telefonu 61 27 98 302

Serdecznie dziękujemy za udział w badaniu.

ZUS zachęca do ograniczenia wizyt w placówkach13 03 2020

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu, można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS.

Kontakt z ZUS